Nieuwsartikel
JLL: winkelbeleggingen in Nederland stabiel
In Nederland is het beleggingsvolume op de winkelmarkt in 2011 uitgekomen op 1,4 miljard euro. Dit ligt op het niveau van het vijfjarig gemiddelde. Dit blijkt uit gegevens van Jones Lang LaSalle (JLL).
Het volume liet in 2011 een daling zien vergeleken met 2010. Dit werd vooral veroorzaakt doordat 2010 een uitzonderlijk goed jaar was door omvangrijke verkopen door Unibail-Rodamco. In 2010 werd voor 2,2 miljard euro aan winkelvastgoed verkocht, dat was toen een stijging van 80 procent vergeleken met 2009 (1,2 miljard euro).
Uit de voorlopige cijfers blijkt dat het totale transactievolume in Europa boven de 28 miljard euro zal uitkomen. Ondanks de aanhoudende economische onzekerheid is dit een toename van 35 procent vergeleken met 2010. In het Verenigd Koninkrijk en Duitsland was er de meeste activiteit in winkelvastgoedbeleggingen. Ondanks een sterk tweede halfjaar voor Duitsland voert het Verenigd Koninkrijk de lijst aan. Ook Frankrijk en Zweden hadden beide een sterk laatste kwartaal.
Richard Dallinga, directeur Retail van JLL Nederland: ‘Beleggingsstromen en prijsniveaus worden vooral bepaald door nationale economische ontwikkelingen en stabiliteit. Slechts vijf landen waren gezamenlijk goed voor ongeveer 75 procent van het totale transactievolume in winkelvastgoed. Daarnaast zagen we een sterke concentratie op prime vastgoed. De Europese trend van toenemende beleggingsvolumes in winkelvastgoed zien wij in Nederland niet terug, maar ten opzichte van andere beleggingscategorieën blijven winkels interessant. Beleggers zijn vooral geïnteresseerd in vastgoed binnen A1-winkelgebieden. Kwalitatief minder sterke locaties en steden buiten de Randstad laten beleggers links liggen. Dit heeft zijn weerslag op volumes en waardes. Het verschil tussen de vraag naar A1-locaties en naar locaties in aanloopstraten wordt groter.’
JLL verwacht dat ook in 2012 het winkelvastgoedbeleggingsvolume verder zal stijgen en dat weer een beperkt aantal landen en voornamelijk A1-locaties bepalend zullen zijn voor het totale Europese volume. Wel zal er, ongeachte het land, ook aandacht zijn voor sterke buurt- of wijkcentra en dan vooral voor toekomstbestendige locaties met een realistisch huurprijsniveau. Deze aanpak ondersteunt beleggers bij het herkennen van mogelijkheden buiten de belangrijkste markten, waarop de meerderheid zich richt, en zal uiteindelijk hogere langetermijnwinsten opleveren.
Nieuws
Handelsweg 59 C
1181 ZA
Amstelveen
f.+31 (0)20 645 55 32
Vastgoednieuws in uw mailbox.
Onze selectie is uw aandacht waard.


